UTM – Router czy coś więcej ?

UTM router czy coś więcej ?
Kiedyś był router, kiedyś był modem adsl  i może jakoś snort (IDS) , a  teraz gdzie się się człowiek nie obróci to  pojawiają się  urządzenia UTM . Pora  powiedzieć parę słów o tym co to jest i z czym to się je ...

UTM – Router czy coś więcej ?

Jeśli weźmiemy zwykły router, czy to jakiś D-link czy jakiś lepszy biznesowy Cisco to zawsze mamy jakiegoś firewalla. Jednak w większości pozwala to tworzenie podstawowych reguł blokowania ruchu blokowania po ip  czy po portach. I zazwyczaj w oparciu o takie urządzenie  cała reszta zabezpieczeń była  robiona w  oparciu o software  . Czy to jakiś  serwer  z IDS przez który przepuszczało się ruch , czy to antywirus , ale zawsze było to coś softwarowego. 

W pewnym momencie zaczęły pojawiać się urządzenia utm . Czym za tym jest UTM, albo co to jest UTM ? . Pod rozwinięciem się tej tajemniczej nazwy  kryje się  rozszerzenie Unified Threat Management .  Fajna enigmatyczna nazwa, ale jak to rozumieć ? Najlepiej jako kompleksowe, działające na wielu płaszczyznach zabezpieczenie sieci.

Na przykładzie urządzeń Stormshield (bo mamy z nimi do czynienia) oznacza to zabezpieczenia m.in 

  • Firewall ( jak na zwykłym routerze) 
  • IDS (zaawansowany system wykrywania włamań i niefajnych rzeczy) 
  • IPS to taki IDS z funkcją adekwatnego reagowania na zagrożenia
  • Blokowanie bazujące na reputacji – coś co daje nam możliwość blokowania w oparciu o reputację strony www czy też adresu IP 
  • Blokowanie Aplikacji – można blokować po aplikacji – blokujemy np Anydeska i nie interesują nas technikalia typu na jakich portach to działa.
  • Analiza Podatności – urządzenie analizuje ruch i daje nam ładną listę który komputer  u nas ma jaki soft nieaktualny . Tak  – po analizie rucho utm określa jaką wersje danego programu mamy i informuje nas o starociach 
  • Antywirus – antywirus w routerze – brzmi jak marketing , ale UTM jest w stanie poskładać przesyłane pakiety i przeskanować antywirusem , przydatne przy emailach i stronach www.
  • Zaawansowane filtrowanie stron po kategoriach – można sobie wybrać aby blokować strony np z kategorii gry , bez wpisywania adresów itp . 
  • Zaawansowane blokowanie stron po certyfikatach ssl – można blokować po wystawcy certyfikatu – czyli np można zblokować allegro po wystawcy certyfikatu i nie interesują nas domeny czy subdomeny. 

Taki powierzchowny opis funkcjonalności już sam w sobie daje do zrozumienia co może znaczyć słowo kompleksowe czy wielopłaszczyznowe zabezpieczenie sieci.Oczywiście  poza zabezpieczeniami dostajemy kawał porządnego sprzętu ze wsparciem producenta i przydatnymi funkcjonalnościami typu VPN .

Z technicznego punktu widzenia funkcjonalności te są trochę imponujące, bo jak inaczej określić możliwość dekodowania SSL, i skanowania zawartości w czasie rzeczywistym ? 

Zatem czy takie urządzenia są potrzebne ?  

IMHO  Tak , pomijając takie trywialne rzeczy jak zapewnienie bezpieczeństwa, to  potrafią wziąć na siebie lwią część pracy administratora/informatyka w temacie bezpieczeństwa. Zrobienie w firmie gdzie jest 50 komputerów tego typu funkcjonalności potrwało by lata , a aktualizowanie stworzonego rozwiązania stałoby się tematem typu “neverending story”.

Dla kogo to jest rozwiązanie ?

Dla firm które potrzebują sensownego poziomu bezpieczeństwa , dla samorządów, szpitali itp. 

A cenowo ? 

Cenowo , tanio nie jest . Ba powiedziałbym nawet że jest drogo. Poza zakupem  płaci się zazwyczaj również za licencje , gdyż jest tutaj  podział na moduły ( nie trzeba wszystkiego wykupywać od razu ) za które płacimy co roku .

Ogólnie nie podoba mi, jak wszystkim, płacenie co roku, ale patrząc na częstotliwość updatów od producenta i to że producent aktualizuje bazy kategorii , zapewnia chmurowy backup konfigu  , to jest to w jakiś sposób uzasadnione.

Ogólnie na polskim rynku  jest kilku czołowych producentów  UTMów z prawdziwego zdarzenia, IMHO  są to rozwiązania w miarę równoważne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *