Switch ARUBA i brak dostępu przez przeglądarkę

Switch HP Aruba
Nowy switch ARUBA prosto z pudełka i … niespodzianka. Okazuje się że nie da się wejść na konsolę web … bo nie … i tyle. Lektura user-guida i FAQ pozwala stwierdzić iż dostęp do interface webowego trzeba dopiero uruchomić…

Switch ARUBA i brak dostępu przez przeglądarkę

Aruba to relatywnie nowa seria urządzeń  HP . Parametrami całkiem niezła i też nie najtańsza.  O ile  zawsze kojarzyłem HP z prostotą zarządzania,  to w przypadku Switchy Aruba już tak kolorowo nie jest.

Okazuje się iż  producent  postawił  wszystko na konsolę , a  interface webowy jest  domyślnie wyłączony. Znaczy się  HP  chce  byś  jak kiedyś  Cisco  – bez konsoli  ani rusz.

Nie zaprzeczam – ma to swoje  uroki, wymaga wyższego poziomu wejścia w tą technologię ,  wiedzy na temat jak działają  sieci oraz daje ten przywilej iż dla nietechnicznej osoby patrzącej z boku, osobnik programujący  switcha z konsoli  wygląda co najmniej jak Neo z Matrixa.  

Tylko iż  w  dzisiejszych  czasach jednak większość producentów urządzeń sieciowych  domyślnie daje dostęp  do konsoli webowej,  ponieważ  80% zastosowań  sprzętu  wymaga stosunkowej prostej konfiguracji.  Prawdę powiedziawszy nawet konfiguracja VLANów przy dobrym interfejsie  webowym  prawdopodobnie zajmie  mniej czasu niż  mozolne wklepywanie poleceń z  konsoli. 

i UWAGA  to jest opinia osobnika który pracuje na linuxie,  ogarnia BASHA i konsole . Czasami po prostu  interface graficzny jest wydajniejszy. 

Oczywiście opinia o tym iż GUI powinno być włączone od razu jest moim subiektywnym zdaniem w tej kwestii… . Jeśli się mylę to niech ktoś mnie naprostuje w komentarzu.

Zatem  jak uruchomić interface www na switchu  aruba ? 

Interface uruchamiamy na porcie 24 (tylko z niego da się  wejść) i dla ip z sieci 10.1.1.0/24

  1. Potrzbujemy program putty i kabel do podłączenia konsoli (USB-C)
  2. Podłączamy się pod switcha
  3. W menadzerze urządzeń dochodzimy za tym na którym porcie  COM jest podłączona Aruba
  4. Łączymy się za pomocą  putty ( port COM z pt powyżej oraz szybkość  portu na  115200)
  5. Kolejno wydajemy kolecenia : 

configure 
interface vlan1
description Managment VLAN
ip address 10.1.1.2/24
no shut
exit
interface 1/1/24
description Managment Port
vlan access 1
no shut
end
we mem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *